6.7.2018 / Gösterim Sayısı : 327

Patates Mildiyösü İle Mücadele Tüm Hızıyla Sürüyor

#Patates Mildiyösü İle Mücadele Tüm Hızıyla Sürüyor

​    Patates Mildiyö hastalığıyla ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Konuyla İlgili açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz İbrahim ACAR;

   ''Yaklaşık 500 bin tonluk patates üretimi ile, üretim miktarı yönünden Türkiye 3. sü olan İlimizde, Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşen yoğun yağışlar sonrasında, İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından yapılan incelemelerde patates üretiminin alanlarının genelinde mantari hastalıkların yayılmaya başladığı görülmüştür.

   İlimizde erkenci olarak yetiştirilen "Marabel" gibi çeşitlerde yumruya inecek zamanı bulamadan hasat başlamış olup, erkenci çeşitlerde verim kaybının %12 civarında olacağı tahmin edilmektedir. Ancak "Melody", "Agria" gibi geççi çeşitlerde üretim sezonu daha uzun olduğundan, hastalığın tahribat riski de artmaktadır. Bu nedenle;

    Hastalıkla mücadelede kültürel tedbirlerin yanı sıra kimyasal ilaçlamanın da önemi yüksektir. Uygun ilaçların, uygun zamanda, uygun aletle ve uygun dozda kullanılması ile ürünlerimizi korumak mümkündür. Bu konuda çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi amacıyla, eylem planı organize edilmiş ve patates üretiminin yoğun yapıldığı Merkez Nuribey, Salar köyleri ile, Şuhut, Sandıklı ve Dinar ilçelerinde "Patates Mildiyösü İle Etkin Mücadele" konulu eğitim programları düzenlenmiştir.

  İl Müdürlüğümüz uzman personellerince hazırlanan İl genelinde sürecek bu eğitim planını başlatmak amacıyla ilk aşamada Şuhut Karaadilli Beldesi ve Atlıhisar köylerine giderek patates ekiliş alanlarında incelemelerde bulunmuş, aynı günün akşamında çiftçilerimizin geniş katılımıyla slaytlar eşliğinde bilgilendirme toplantısı yapmışlardır. Toplantının çok verimli geçtiğini söyleyen üreticiler; bu tür toplantıların artmasını istemiş, bundan sonra patates mildiyösü hastalığı ile daha bilinçli ve etkin mücadele edeceklerini belirtmişlerdir. Çiftçilerimizin İl Müdürlüğümüz uzman personellerinin düzenlemiş oldukları eğitim toplantılarına katılmalarını ve patates mildiyösü hastalığıyla ilgili gerek ilaç tavsiyeleri gerekse kültürel tedbirlere uymaları durumunda kışlık patateste verim kaybının yaşanmayacağını dolayısıyla kaliteli, verimi yüksek, hastalıktan ari bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum'' dedi. 


''