16.10.2018 / Gösterim Sayısı : 154

Dünya Gıda Günü İlimiz Merkez Kışlacık Köyü İlköğretim Okulunda Kutlandı

#16 Ekim 2018 Dünya Gıda Günü

​         Dünya Gıda Günü İlimiz Merkez Kışlacık Köyü İlköğretim Okulunda Kutlandı. Törene İl Müdürümüz İbrahim ACAR, Protokol üyeleri, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı. İl Müdürümüz İbrahim ACAR yapmış olduğu konuşmasında;

       ''16 Ekim Dünya Gıda Günü  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) her yıl 1945'te kurulduğu tarih olan 16 Ekim'i Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün dünyada 150'den fazla ülkede etkinliklerle 16 Ekim Dünya Gıda Gününü kutlamaktadır. Türkiye'de ise bu yıl 2030'a kadar Dünyada açlığa son vermek mümkün' temasıyla kutlanmaktadır. Bu çerçevede açlıktan etkilenen kesimler ile herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdaya ulaşma ihtiyacı hakkında farkındalık oluşturması ve eyleme geçilmesi teşvik edilmektedir.

       Bu yılki Dünya Gıda Günü'nün amacı, "Sıfır Açlık" hedefine ulaşmak ve yetersiz beslenmeyi ortadan kaldırmak için kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve akademinin bir araya gelip, bu hedefin hala mümkün olduğunu tüm dünyaya hatırlatmak ve açlık konusunda farkındalığı artırmaktır.

        Gıda ile ilgili olarak Afyonkarahisar ilimiz özellikle gıda işletmeleri ile önemli bir yere sahiptir. Gerek süt işletmeciliği, gerek et işletmeleri gerek şekerleme ve benzeri işletmeleri önemli bir noktadadır. Her sene kutladığımız bu etkinlikte siz geleceğimiz olan öğrencilerimize gıda hijyeni ve bilinçli gıda konusunda etkinliklerimiz devam edecektir. Çünkü sizin bilinçlenmeniz gelecekte toplumun bilinçlenmesini sağlayacaktır.

         Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bizde bir farkındalık oluşturmak amacıyla bu okulumuzda etkinlik düzenlendik. Güvenilir gıdaya ulaşılması için Bakanlık ve İl Müdürlük nezdinde gıda denetimleri sürdürdüklerini, tüketicinin de bilinçli olarak gıda alınması ve tüketilmesi konusunda hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Gıdaya ilişkin her türlü ihbar ve şikayetlerinizi Türkiye'nin her yerinden Alo 174'ü arayarak çağrı merkezine bildirebilirsiniz. Gıda alışverişlerinde tüketicilerin gıdayla ilgili olumsuzluklarla karşılaşmaması için, gıda satın alırken ve tüketirken dikkat etmeleri gereken hususlar var. Bunlar, gıda etiket ve etiket bilgilerini dikkatle kontrol edilmeli, ambalaj kontrolü yapılmalı, muhafaza şartları kontrol edilmelidir.

      Okul kantinleri ve çevresindeki gıda işletmeleri İl Müdürlüğümüz Gıda Denetim Kontrol Ekiplerince denetlenmektedir. Tüketicilere güvenli gıda ulaşmasını sağlamak için Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak gıda kontrol ve denetimleri gerçekleştirilmektedir. Denetimlerin yanında okul kantininde çalışan personele, okullarımızda kantinleri denetleyen öğretmenimize ve öğrencimize hijyen eğitimi verilmektedir'' dedi.

         Program İlimiz Gıda İşletmenlerince hazırlanan ikramların yapılmasıyla sona erdi.


''