T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Fidan Bizden Bahçe Kurmak Sizden

Yayın Tarihi : 21.2.2019

        Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi Kapsamında İlimiz Sultandağı ve Çay İlçelerinde Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl  Müdürlüğü olarak “Fidan Bizden Bahçe Kurmak Sizden” projesi ile çiftçilerimize yarı bodur kiraz fidanı dağıtım töreni gerçekleştirildi. Törene Afyonkarahisar Valisi Sayın Mustafa TUTULMAZ, Sultandağı Kaymakamı Sayın Önder KOÇ, Çay Kaymakamı Sayın Erol TANRIKULU, İl Müdürümüz Sayın İbrahim ACAR ve protokol üyeleri ve çiftçilerimiz katıldı.

Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ  yapmış olduğu konuşmasında  “Tarımın ve kirazın merkezi Sultandağı’nda yeni bir metotla kiraz üretimi sağlayacak bir hizmeti hep beraber başlatıyoruz. Tarım her dönem insanların en büyük uğraş alanlarından biri olmuştur. Geçtiğimiz yüzyıldan itibaren sanayi ve diğer hizmet alanlarına kayan ağırlık, gıdanın önem kazanmasıyla yeniden tarıma dönmeye başladı. Tarımda yeni teknolojilerin ortaya çıkması, yeni hizmet anlayışı, ekonomisi iyi olan girişimcilerin bu alana yatırım yapması tarımın önemini daha da artırdı. İlimiz açısından bakıldığında ise şehrimiz gıdanın merkezi konumunda. Gıdanın her türlü alanında ilimizde üretim yapılmaktadır. Birçok alanda Türkiye genelinde birinci, ikinci ve üçüncüyüz. Hayvancılık sektöründe de önemli bir potansiyele sahibiz. Üretim yanında elbette pazarlamada önemli. Sultandağı kirazı başta olmak üzere birçok ürünümüz ihraç ediliyor. Kirazımız bir numara ama kalitesi ve ihracatının arttırılması da oldukça önemli.

 Çin’in kiraza olan ilgisi ve yapılan ihracat anlaşmasını hatırlatan, bu konuda üreticilere tavsiyelerde bulunan Vali Mustafa Tutulmaz: “Önümüzde en büyük ihraç alanı Çin olarak görünüyor. Çin’in kiraza olan ilgisinin üst düzeyde olduğunu biliyoruz. Hatta kirazın 75 dolara kadar satıldığı söylendi. Eğer ihracaatı artırırsak uzun vadede buradaki kirazımızın değeri de artacaktır. Bu yıl 3 bin ton kiraz ihracatı için bağlantı sağlandı. İlk kafile de törenle uğurlanacak. Çin ABD’den kiraz alıyordu ve yaşanan sorun onları Türkiye’ye yönlendirdi. Onların da tek sıkıntısı Akdeniz sineği olması. İlimizde sıkıntı yok ama yine de bu konuda tedbiri elden bırakmayalım. Farklı noktalardan sinek gelir ve bu kayıtlara geçerse ihracatta sıkıntı yaşarız. Bu bilinci kuralım ve hep birlikte kirazımızı koruyalım. Bir başka sıkıntı da kiraz nasıl olsa Çin’e gidiyor ben normalde 3 liraya satıyorum artık 13 liraya satayım gibi bir fırsatçılık yapmayalım. Bu pazarlar esnektir. Eğer hilecilik yapıyorsak, kaliteye önem vermezsek sonrası için kötü bir tablo ortaya çıkabilir. Malımızın kalitesi neyse onu ortaya koyalım. İlk yıl bunlar nasılsa geldi ne koparırsak kar mantığı ile değil uzun vadede ticaret imkânını koruyacak işbirliğine yönelelim. Kiraz birçok bölgede yetişiyor. Akıllı olalım, uyanık olalım uzun vadede kar elde etmeye bakalım” dedi.

 İl Müdürümüz İbrahim ACAR ise yapmış olduğu konuşmasında “Bu proje ile amacımız yaşlanarak, ekonomik anlamda verimliliğini kaybeden meyve bahçeleri sökülerek; rekabet gücü yüksek yeni çeşitler ve bodur anaçlar kullanılarak, teknik meyvecilik esaslarına göre tesis edilmiş, birim alandan yüksek verim alınabilen kiraz bahçeleri oluşturmaktır. Siz çiftçilerimize ihracata uygun yarı bodur ana çeşit olarak Regina Dölleyici çeşit olarak da Star Gold ve Nordwunder çeşitlerinin dağıtımı yapılacaktır. Sultandağı ilçemizde 10.638 adet kiraz fidanı 108 çiftçimize, Çay ilçemizde ise  3.545 adet kiraz fidanı 26 çiftçimize verilecek olup “Kiraz Bizden Bahçe Kurmak Sizden” projesi kapsamında toplam 134 çiftçimize 14.183 adet kiraz fidanının dağıtımı gerçekleştirilmiş olacaktır.

İl Müdürlüğü olarak esas amacımız, bu tür projeler gerçekleştirerek çiftçilerimizin gelir düzeyini artırmak ve dolayısıyla Ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaktır. Bu nedenle İl Müdürlüğü olarak her zaman 7 gün / 24 saat çiftçilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz.” dedi.