T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sandıklı ilçemizde Tohumluk Ayçiçeği Üretim Konulu Çiftçi Toplantısı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 25.2.2019

    İlimiz Sandıklı İlçesinde Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim ACAR başkanlığında, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü, Sandıklı İlçe Müdürü, Tohum Üretici Temsilcisi, Muhtarlar ve çiftçilerimizin katılımıyla sertifikalı tohumluk ekiliş alanlarının yaygınlaştırmak amacıyla çiftçi toplantısı düzenlenmiştir.

   İl Müdürümüz İbrahim ACAR; ''2010 yılında İlimizde yaklaşık 200 dekar ile başlanan tohumluk ayçiçeği yetiştiriciliği 2018 yılında ise 30.000 dekara ulaşmıştır. Tohumluklar OECD Sertifikasyon Sistemi dâhilin de ihraç amaçlı üretilmektedir. Sözleşmeli tohumluk ayçiçeği üreticileri elde ettikleri gelirden memnun olduklarından her geçen gün talep hızla artmaktadır. Üretimle birlikte tarla kontrollerinde istihdam edilen tarım işçileri nedeniyle ayrıca bir iş sahası da açılmaktadır. Bu şekilde üreticilerle birlikte tohumluk ayçiçeği üretimine direkt ve endirekt olarak katkıda bulunan tüm kesimin refah düzeyi artmaktadır.

    Tohumluk ayçiçeği aynı zamanda alternatif bir ürün haline gelerek münavebe deseninin genişlemesine ve damlama sulama sisteminin kullanımının artmasına da faydası olmuştur'' dedi. Çiftçilerimiz yapılan toplantıdan memnun olduklarını belirterek başta İl Müdürümüz olmak üzere İl Müdürlüğümüz personeline teşekkür ettiklerini belirttiler.