T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Şeker Pancarı İstişare Toplantısı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 1.3.2019

​          Valimiz Sayın Mustafa TUTULMAZ başkanlığında gerçekleşen şeker pancarı istişare toplantısına Şeker Daire Başkanı Dr. Mehmet HASDEMİR, İl Müdürümüz İbrahim ACAR, Afyon Şeker fabrikası Müdürü Abdullah NECLİ, Afyon Şeker Ekicileri Kooperatif Başkanı, İlçe Müdürleri, İlçelerin Ziraat Odaları yetkilileri ve şeker pancarı üretimi yapan çiftçilerimiz katıldı.

         Toplantının  açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz İbrahim ACAR; İlimizde şeker pancarı ekiliş alanımız yaklaşık 130 bin da. olup ortalama dekara verim 6 ton civarındadır. Toplamda yaklaşık 1 milyon ton şeker pancarı üretimimiz mevcuttur. 4500 çiftçimiz şeker pancarı üretimi yapmaktadır. Bu nedenle şeker pancarı üretimi çiftçilerimiz için önemli gelir gelir kaynağıdır. Önümüzdeki yıllarda çiftçilerimizin şeker pancarı üretiminde herhangi bir sorunla karşı karşıya gelmemeleri için bu toplantıyı düzenledik. Bu bakımdan şeker pancarı üretiminde karşılaştıkları sorunları rahatlıkla dile getirip varsa bu sorunlarını söylemelerini istedi.

         Bakanlığımız Şeker Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Hasdemir ise yapmış olduğu konuşmasında "1926'dan bu yana başlayan şeker endüstrisi, Sanayi Bakanlığı yetkisi içerisinde olup 2018 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesine bağlandı. Bu süreçte Türkiye, şeker sektörü ve şeker üretimi konusunda örnek bir ülke oldu. Planlı ve sözleşmeli üretim, tarımda mekanizasyon kullanımı ve doğru gübre kullanımının yapıldığı örnek bir üretim modeli takip edildi. Bu örnek üretimin diğer bitkisel çeşitlere örnek olacak şekilde bundan sonra da geçmişte olduğu gibi devam etmesini arzu ediyoruz. Bu anlamda Afyonkarahisar'da üretilen şeker pancarları, Afyonkarahisar'daki Şeker Fabrikasında işlenerek tüm Türkiye'nin gıda ihtiyacını karşılayacak. Şeker pancarının üretiminde ve işlenmesinde bazı sıkıntıların yaşanmakta olduğunu bilmekteyiz. Devlet tamamen bu süreci kontrol etmekte ve pancar üreten çiftçilerin daima yanındadır. Söz konusu sıkıntıları ortadan kaldırmak, bu kapsamda planlar yapmak ve geleceğe emin adımlarla ilerlemek için elimizden geleni yapma gayreti içerisindeyiz. Üreticilerimizi ve sanayicimizi dinlemek için buradayım. Sizlerden gelen istek ve talepleri birinci ağızdan dinlemek için aranızda bulunuyorum. Bu anlamda da toplantımızın Afyonkarahisar ve ülkemiz için hayırlı olmasını diyorum." dedi.

Türkiye'nin Verimlilik Açısından En İyi Bölgesi İlimizdir, En İyi Pancarlar da Afyonkarahisar'da Yetişiyor

       Toplantıda konuşan  Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz: "Öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum. Üretimin olduğu her toplantıda olma çabası içerisindeyim. Yani bir yerde üretim olacaksa ve benim oraya katılmamda üretim artışı sağlanacaksa herhangi bir mazeret ileri sürmeden bu toplantılara katılma gayreti içerisinde oluyorum. Öncelikle ben köylü çocuğum ve sizin ne sıkıntı çektiğinizi çok iyi biliyorum, bunları ben de yaşadım. Tarımından hayvancılığına kadar her aşamasında bulundum. Afyonkarahisar'ımız ülkemizin önemli gıda merkezlerinden birisidir. Gerek hammadde olarak gıda, gerek üretilmiş tüketime hazır anlamından gıdada baktığımızda birçok üründe ya Türkiye'de en fazla üretimdeyiz, ya ikinciyiz ya da üçüncüyüz. Yani 5-6 üründe Türkiye'de lider durumundayız. Bu bizim açımızdan büyük bir mutluluktur. Afyonkarahisar'ımızın bu özelliği de çok da biliniyor. Ben göreve başladığım günden itibaren bunların daha fazla tanıtımı, daha fazla tanıtarak ürünlerimizin daha iyi pazarlanması için gayret gösteriyorum." dedi.

Bu Bölgelerde Pancar Üretiminin En İyi Olabileceği Bölgelerdir

      Üretimde pancarın öncelikli konular içerisinde yer aldığını hatırlatan Vali Tutulmaz; "Pancarla ilgili geçen yıl ben geldiğimden beri 2-3 kez de fabrikaya gittim, işte sizlerle köylerde buluşuyoruz söylenen şu Türkiye'nin verimlilik açısından en iyi bölgesi ilimizdir, en iyi pancarlar da Afyonkarahisar'da yetişiyor. Bana söylenenler budur. O zaman biz bu verimli olan bu bölgede daha çok pancar üretmemiz lazım. Bunun için gereken altyapılar her geçen gün daha da iyi konuma gelmekte. İşte Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu'nun neredeyse her köye bir gölet ve baraj projesiyle Türkiye'de şuanda en fazla gölet ve barajı olan iliz. Yine Sayın Bakanımızın sulamaya verdiği önemle birçok sulamayı da yenileme yönünde hızla ilerliyoruz. Gerek Selevir Barajı olsun, gerek Seyitler Barajı olsun şimdi bunlar eğer bittiğinde zaten bu bölgenin tamamına yakını neredeyse sulanmış oluyor. Bu bölgelerde pancar üretiminin en iyi olabileceği bölgelerdir. Yine diğer alanlarda Sandıklı'da olsun, Dinar'da olsun, Emirdağ'da olsun suyun olabileceği her yerde kuru derelerde dâhil bunun içerisine barajlar-göletler yapıldı. Bunlar siz çiftçilerimizin katma değerini artırabilmek veya daha az alandan daha fazla katkı alabilmek için devletimiz önemli yatırımlar yaptı. Bundan sonra inşallah sulama ile yapılacak tarımda daha önemli bir aşamaya geleceğiz. Bir diğer avantajımız yine bizim bölgemizde yeraltı suları çok yakın düzeyde çıkabiliyor. İlimizin önemli bir bölümünde su problemimiz yoktur. Bu da bizim için bir avantaj. Şimdi bizim bu avantajı artı değer olarak ürüne çevirmemiz lazım." dedi.

        Toplantı üretim yapan çiftçiler ile fabrika sektör temsilcilerinin karşılıklı soruları cevaplandırılarak tamamlanmıştır. Çiftçilerimiz düzenlenen toplantıdan memnun kaldıklarını kafalarındaki soru işaretlerinin gittiğini ve şeker pancarını bu yılda ekmeye devam edeceklerini söylediler.