T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Su Ürünleri Av Yasağı Başladı…!!!

Yayın Tarihi : 22.3.2019

     1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünlerini Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünlerini Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ hükümleri gereğince İlimizde Sazangiller, Kadife, Siraz, Yayın, Tatlısu Kefali (akarsular hariç) avcılığında zaman yasağı 15 Mart-15 Hazirandır. Ayrıca diğer türler için zaman yasakları 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünlerini Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ'de yer alan Çizelge-6'da belirtilmiştir. Söz konusu türlerin belirtilen tarih aralığında avcılığı, satışı ve nakli yasaktır.

     Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Müdürümüz Sayın İbrahim ACAR;

   "15 Mart-15 Haziran arası İlimizde uygulanan su ürünleri av yasak dönemine girmiş bulunmaktayız. Yasak dönem boyunca gerek amatör balıkçılarımız gerekse ticari balıkçılarımızın getirilen yasaklara uyması İlimizde bulunan su ürünleri stoklarının varlıklarını devam ettirmeleri ve üreme şansı verilebilmesi için son derece önemlidir. Bu sebeple vatandaşlarımızın yasak dönemde şahit oldukları yasa dışı avcılığı; kolluk kuvvetleri ve İl Müdürlüğümüze bildirmeleri sürdürülebilir balıkçılık için büyük önem arz etmektedir" dedi.

    Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizle irtibata geçebilirsiniz.