T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

4. Uluslararası Anadolu Tarım, Gıda, Çevre ve Biyoloji Kongresi İlimizde düzenlendi

Yayın Tarihi : 25.4.2019

    Tarım ve Orman Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği ve Turjaf dergisi tarafından ilimizde düzenlenen 4. Uluslararası Anadolu Tarım, Gıda, Çevre ve Biyoloji Kongresi  konulu kongreye Hayvancılık Genel Müdürümüz Sayın Zekeriyya ERDURMUŞ, Hayvancılık Genel Müdür Yardımcımız Sayın Cengiz CEYLAN, Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanımız Sayın Dr. Neslihan ALPER, İl Müdürümüz Sayın İbrahim ACAR,  sivil toplum kuruluşları yetiştirici/üretici ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

   Kongrenin açılış konuşmasını yapan kongre eş başkanı Prof. Dr. Ahmet ŞEKEROĞLU; Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz kongrenin bilimsel düşüncenin gelişimine katkı sunmasını diliyorum. Sivil toplum kuruluşları, çiftçi, üretici ve yetiştiricilere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, Afyonkarahisar İlinin hayvansal ve tarımsal üretim potansiyel itibariyle önemli bir konuma sahip olduğunu vurguladı. Bu kongrenin başta Afyonkarahisar İli olmak üzere bölgemize ve tüm Türkiye için katkı sağlayacağını söyledi.

   Hayvancılık Genel Müdürümüz Sayın Zekeriyya ERDURMUŞ ise, ''Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ'nin selamlarını iletmek isterim. Afyon bizim ilk göz ağrımız memleketimiz. Doğduğumuz ve doyduğumuz yerdir. Tarımda her zaman hem bitkisel hem de hayvansal üretimde Afyon ciddi katma değer üretmiş bir şehirdir. Gerek hayvancılıkta gerekse bitkisel üretimde sanayisinde ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamayı sürdüren bir şehirdir. Bakanlık olarak hayvancılık ve bitkisel üretimde önemli destek sağladıklarını her zaman çiftçi ve yetiştiricilerin yanında olduklarını, sürdürülebilir üretimi yeterli ve güvenilir gıdaya erişimi kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla tarımı stratejik olarak ele aldıklarını düzenlenen bu kongrenin ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim'' dedi.

   İl Müdürümüz Sayın İbrahim ACAR; ''İlimiz tarımsal potansiyel itibariyle Türkiye'de sayılı illerden biri olup, nüfusun yaklaşık yüzde 50'si tarımla uğraşıyor. İlimizde üretilen bitkisel ve hayvansal ürünleriyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. İlimizde üretilen tarımsal ve hayvansal ürünlerin milli ekonomiye katkısı yaklaşık 8.2 milyon TL dir. Yoğun olarak üretimini yaptığı hububat, şeker pancarı, patates, kiraz, vişne ve haşhaş gibi bitkisel ürünler ile ülkemizin önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. 2018 yılı itibariyle İlimizde yaklaşık 17.000 ton civarında haşhaş üretimi yapılmış, üretimdeki verimliliğimiz Türkiye ortalamasının üzerine çıkartılmıştır. 2018 yılında İlimizde yaklaşık 470 bin ton patates üretimi, 860 bin ton şeker pancarı, yaklaşık 18 bin ton civarında ayçiçeği, 580 bin ton buğday, 360 bin ton arpa üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 2018 yılında İlimizdeki süt üretimi yaklaşık 710 bin ton, kırmızı et üretimi yaklaşık 20 bin ton, beyaz et üretimi 22 bin ton, yumurta üretimimiz ise 245 bin ton civarında olduğunu''belirtti.

   Daha sonra sayın Prof.Dr. Zehra Bozkurt moderatörlüğünde sırasıyla panalistler  Prof. Dr. İsa Telci, Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, Prof. Dr. Tahsin Karadoğan, Prof. Dr. Mustafa Avcı ve  Prof. Dr. Mustafa Tekerli Afyonkarahisar'ın İlin'de büyükbaş-küçükbaş hayvancılık, kanatlı yetiştiriciliği bitkisel ve hayvansal  üretim konularında sunumlar gerçekleştirdi.

   Programın sonunda katılımcılara teşekkür edilerek panelistlere plaketleri taktim edilerek program sona erdi.