T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimiz Emirdağ İlçesinde Tarla Günü Düzenlendi

Yayın Tarihi : 5.7.2019

    İlimiz Emirdağ İlçesi Eskiakören Köyünde tarla günü programı düzenlendi. Program Emirdağ Kaymakamı Sayın Halil İbrahim ACIR, İl Müdür Yardımcımız Sayın Dr. Özden DAYI, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Dr. Soner YÜKSEL, protokol üyeleri ve çiftçilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

    İl Müdür Yardımcımız Sayın Dr. Özden DAYI yapmış olduğu konuşmasında, ''İl Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan  ''Kuraklığa Toleranslı Buğday Çeşitlerinin Üreticilere Yayımı Projesi'' kapsamında, 29.10.2018 tarihinde Emirdağ-Eskiakören köyünde 5'er dekarlık alanda Mesut, Reis ve üreticinin kendi seçimi olan Sönmez-2001 çeşitleri ile kuru şartlarda buğday demonstrasyonu kurulmuştur.

    Dünyanın önde gelen stratejik tarım ürünlerinden birisi olan buğdayın insan beslenmesi için önemi büyüktür. Uzmanlar 2020 yılına kadar buğdaya olan talebin iki katına çıkacağını tahmin etmektedir. Kuraklık stresi gibi nedenlerle buğday veriminin azaldığı ve iç tüketimin karşılanmasında sıkıntı oluştuğu yıllarda öncelikli hedef "yeterli ürün elde etmek" olmuş ve ürün kalitesi geri planda kalmıştır. Bölgenin iklim özelliklerine uygun olan çeşitlerin üretime alınması şarttır. Üretimin ekonomik yönü önemli olduğu için ortalama verim seviyesinin altında potansiyele sahip olan bir çeşit ne kadar kaliteli olursa olsun yaygın olarak üretimde kalamayacaktır. Bu nedenle üretimi sınırlandırmadan, risk unsurlarına dayanıklı ve istenilen kalite özelliklerini taşıyan çeşitler ekonomik ve güvenli bir üretim için gereklidir. Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde yürütülen ıslah çalışmaları sonucunda bölgenin önemli hastalıklarına ve iklim özelliklerine uygun, yüksek verim ve ekmeklik kalitesi iyi olan kuru koşullar için 2013 yılında MESUT ve 2016 yılında REİS buğday çeşitleri tescil ettirilmiştir. Bu çeşitlerin yüksek verim potansiyeli ve çok iyi ekmeklik kalitesi yanında, bölgenin en önemli hastalığı olan sarı pasa, soğuk zararına ve kuraklığa dayanıklılık gibi özellikleri ile de hızla üretimde kullanılması yararlı olacaktır.

    Mesut buğday çeşidi; başak tipi beyaz ve kılçıksız, dane görünümü ise kırmızı serttir. Orta erkenci olup kışa ve yatmaya dayanıklıdır. Doğal epidemi koşullarında bölgenin önemli hastalıklarından sarı pasa dayanıklı, kara pas ve sürmeye orta duyarlıdır. Bitki boyu 115-125 cm'dir. Kardeşlenme kapasitesi yüksektir. Verim düzeyi kuru alanlarda 300 kg/da olup taban araziler ve iyi çevre şartlarında 700 kg/da ulaşır. Tohum Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından 2011-2012 yıllarında yürütülen Orta Anadolu Bölgesi Kuruda Ekmeklik Buğday denemelerinde, 526,4 kg/da verim ile 503,2 kg/da olan standart çeşitler ortalamasının %4,6 üzerinde verim değerleri elde edilmiştir. Ekmeklik kalitesi yüksektir. Kuru şartlarda yüksek tane verimi ve ekmeklik kalitesi yönünden ideal bir çeşittir.

    Reis buğday çeşidi; doğal epidemi koşullarında bölgenin önemli hastalıklarından sarı pasa orta dayanıklıdır. Ekmeklik kalite özellikleri oldukça iyi olan çeşiti kırmızı sert dane görünümünde, başak tipi kılçıklıdır. Bitki boyu 95-100'cm'dir. Adaptasyon kabiliyeti yüksektir. Kuru şartlarda istikrarlı verim verir. Orta Anadolu ve Geçit Bölgeleri için önerilen çeşidin çok yıllık deneme sonuçları ve 6 bölgeye göre verim ortalaması kuru şartlarda ortalama 515 kg/dekardır.'' dedi.

    Programın ardından Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Dr. Soner YÜKSEL tarafından demonstrasyon tarlasında çeşitler hakkında ayrıntılı bilgiler verildi ve üreticinin soruları yanıtlandı.