T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Bulunan Göl ve Göletlerimiz Balıklandırıldı

Yayın Tarihi : 9.7.2019

     İl Müdürlüğümüzce Balıklandırma Programı çerçevesinde İlimizde bulunan göl ve göletlerimiz için tahsis edilen 140 bin adet balık İlçe Müdürlüklerimize teslim edilerek göl ve göletlerimize bırakılması sağlandı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Müdürümüz İbrahim ACAR;

    ''Bakanlığımız tarafından  su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi için "Su Kaynaklarının  Balıklandırılması Projesi" kapsamında su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Bakanlığımız Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'nün Kepez Üretim Tesisleri'nde 2019 yılında üretilen 5 milyon 100 bin adet sazan balığı yavrusundan İlimize tahsis edilen 140 bin adet sazan balığı yavrusu başta Eber Gölü, Karamık Gölü, Karakuyu doğal gölleri olmak üzere toplam ilimizde bulunan 12 adet göl, baraj gölü ve göletlere bırakılmıştır.

     Sazan balığı,"4/1 Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği" ve "4/2 Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği'nde" yer alan düzenlemelere göre avlanmakta olup 40 cm den küçük balıkların avlanmaması, en az bir kez üremelerine imkan tanınması hem biyolojik bir zorunluluk, hem de vicdani bir sorumluluktur.

      Biz Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak balık neslinin sürekliliği için elimizden gelen her türlü tedbiri alıyoruz. Halkımıza düşen ise boy ve zaman yasaklarına uymalarıdır. Unutulmamalıdır ki göl ve göletlerimizdeki balık neslinin devamı halkımızla ortak hareket etmemize bağlıdır. Boy ve zaman yasaklarına uyulmaz, küçük balıklar avlanırsa ve özellikle üreme dönemlerinde bilinçsiz olarak kıyıya yanaşan anaçların avlanması, balık neslinin sürekliliğine vurulan bir darbedir. Bu nedenle, balık avcılığı yapan amatör avcılarımızın bu bilinçte olması gerekmektedir. 

      Ayrıca, buradan amatör avcılarımıza ve halkımıza sesleniyorum. Hiç kimse İl Müdürlüğümüzün izni ve bilgisi dışında her ne türde olursa olsun başka kaynaklardan balık getirerek atmasın. Özünde iyi niyetli gibi görünen bu hareket balığın atıldığı göldeki diğer balık türlerinin baskılanmasına ve hatta yok olmasına neden olabilmektedir.'' dedi.