T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimiz Sandıklı İlçesi Kusura Köyünde Sertifikalı Tohumluk Ayçiçeği Tarla Günü Yapıldı

Yayın Tarihi : 24.9.2019

   İlimiz Sandıklı İlçesi Kusura Köyünde Sertifikalı Tohumluk Ayçiçeği tarla günü programı düzenlendi. Programa Afyonkarahisar Valisi Sayın Mustafa TUTULMAZ, İl Müdürümüz Sayın İbrahim ACAR, Sandıklı Kaymakamı Sayın Eflatun Can TORTOP, Sandıklı Belediye Başkanı Sayın Mustafa ÇÖL, İlçe Müdürleri ve çiftçilerimiz katıldı.

   Tarla sahibi çiftçimiz Hüseyin ALTIN yapmış olduğu konuşmada katılımlarından dolayı başta Valimiz olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederek ekmiş olduğu tohumluk ayçiçeği üretimi hakkında bilgiler verdi. Ayçiçeğinin alternatif bir ürün haline geldiğini, münavebe deseninin genişlemesi ve elde ettikleri gelirden memnun olduklarını belirterek katkıda bulunan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

   Daha sonra İl Müdürümüz Sayın İbrahim ACAR yapmış olduğu konuşmasında; İlimizde 2010 yılında yaklaşık 200 dekar ile başlanan tohumluk ayçiçeği yetiştiriciliğinin 2019 yılında 36 bin dekar alana ulaştığını belirterek. İlimiz Türkiye de  tohumluk ayçiçeği üretiminde 2. sıradadır. İlimizde özellikle son beş yıldan beri sözleşmeli tohumluk ayçiçeği üretimi giderek artmaktadır. 2010 yılında ilimizde yaklaşık 200 dekar ile başlanan tohumluk ayçiçeği yetiştiriciliği 2019 yılında ise 36 bin dekara ulaşmıştır. Tohumluk üreten firmaların ilimizi tercih etmelerinin sebebi toprak, sulama, iklim ve çiftçilerimizin isteği gibi özelliklerin uygun olmasıdır. Tohumluklar 'OECD Sertifikasyon Sistemi' dahilinde ihraç amaçlı üretilmektedir. Sözleşmeli tohumluk ayçiçeği üreticileri elde ettikleri gelirden memnun olduklarından her geçen gün talep hızla artmaktadır. Firmalarda gelen talep karşısında üretimlerini sürekli artırmaktadırlar. Üretimle birlikte tarla kontrollerinde istihdam edilen tarım işçileri nedeniyle ayrıca bir iş sahası da açılmaktadır. Bu şekilde üreticilerle birlikte tohumluk ayçiçeği üretimine direkt ve endirekt olarak katkıda bulunan tüm kesimin  refah düzeyi artmaktadır. Tohumluk ayçiçeği aynı zamanda alternatif bir ürün haline gelerek münavebe deseninin genişlemesine ve damlama sulama sisteminin kullanımının artmasına da faydası olmuştur. İlimiz Türkiye'de ayçiçeği tohum üretiminde 2. sıradadır. Tüm bu gelişmeler diğer firmalarında ilgisini çekmeye başlamış ve ekiliş için talepler çoğalmıştır. Yakın bir zamanda en fazla üretim yapan ve tercih edilen il konumuna gelecektir. Geçen yıl Sandıklı İlçemizde yaklaşık 200 da alanda başlayan tohumluk ayçiçeği üretimi bu yıl 1.200 da alanda ekimi yapılmıştır. Önümüzdeki yıllarda Bolvadin ve Sinanpaşa İlçelerimizde ekim yapılması için İl Müdürlüğümüzce eğitim çalışmaları devam etmektedir.İlimiz genelinde 2018 yılında yağlık ayçiçeği olarak 83 bin da alanda ekim yapılmış olup yaklaşık 18 bin ton üretim gerçekleşmiştir. Bakanlığımızca 1 tona 400 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır.

   Düzenlenen tarla gününde son olarak konuşan Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ tarla gününün aslında bereketin bir simgesi olduğuna dikkat çekerek: "Tarla günü üretimin de simgesidir. Gelecek üretimdedir. Bizim üretimi arttırmamız lazım. Üretimi arttırdığımız zaman güçlü oluruz. Aynı zamanda ihtiyaçlarımızı da daha kolay gidermiş oluruz. Afyonkarahisar olarak bizler gıda ve üretim alanında da iyi bir konumdayız. Ayçiçeği tohumu üretiminde Türkiye de 2. sıradayız, haşhaşta, patateste, kirazda, vişne de hep iyi bir üretim sıralamasındayız. Bundan sonraki süreçte de tohumluk üretiminde Afyonkarahisar önemli bir il olacak. Bu çok yönlü olarak bizim açımızdan önemlidir. Birincisi güzel bir yöntem uygulanmış. Çiftçi ile sözleşme imzalanmış.   Sözleşme ile sistem kurulmuş, pazar garantisi verilmiş, kaç liradan satacağını biliyor ve gelecek yıla ümitle bakabilecek. Esas önemli olan husus ise bu üretimin yüzde 80'inin ihracata gidiyor olmasıdır. Bizim üretim yapmamız gerekiyor. Tarımda yıllardan beri iyi üretim yapıyoruz. Ancak ürettiğimizi teknoloji ile desteklemeli, birim alandan fazla verim alarak bunu yüksek fiyatlara satmamız gerekiyor. Bu da nasıl olacak sertifikasyon sistemi ile olacak. Burada da güzel bir sertifikasyon sistemi uygulanmış. Ben Tarım İl Müdürü başta olmak üzere tüm tarım teşkilatını, çiftçilerimizi tebrik ediyorum'' dedi.