T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimiz Şuhut İlçesinde Patates Tarla Günü Programı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 3.10.2019

     İlimiz Şuhut İlçesinde patates tarla günü programı düzenlendi. Düzenlenen programa Afyonkarahisar Valisi Sayın Mustafa TUTULMAZ, İl Müdürümüz Sayın İbrahim ACAR, Şuhut Kaymakamı Sayın Nurullah KAYA, Şuhut Belediye Başkanı Sayın Recep BOZKURT ve çiftçilerimiz katıldı.

    İl Müdürümüz Sayın İbrahim ACAR yapmış oluğu konuşmasında "Patates üretiminde Afyonkarahisar İli 455 bin tonla 3.sırada yer almaktadır. Bunun 120.000 tonu İlçemiz tarafından üretilmektedir. Çeşit özelliğine göre dekardan yaklaşık 3-3,5 ton patates verim alınmaktadır. Ekilen patates çeşitleri Agria, Melodi, Jelly, Marabel, Lady Olympia, Lady Rosetta, Madeleine dir. Bakanlığımızın Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü aracılığıyla patatese yönelik uyguladığı bir proje var. Bu proje ilk kez Afyon’da uygulanacak. Patateste fungal hastalıklar önemli bir problem. Bu problemi çözmek için bir proje hazırlandı. Bu proje ilk kez Afyonkarahisar’da ve Şuhut ilçesinde uygulanacak. Patates fuarı düzenleyen firma yöneticileri ile görüştüğümde birkaç yıl içinde Afyonkarahisarda da patates fuarı düzenleyeceklerini söylediler. 2018 yılında patateste İyi Tarım Uygulamaları ile desteklenen alan miktarı yaklaşık 3.500 dekardır. Toplamda 69 çiftçiye yaklaşık 140.000 lira destekleme verilmiştir. 2019 yılında patateste İyi Tarım Uygulamaları Desteğine 71 kişi başvuruda bulunmuştur." dedi.

     Düzenlenen tarla gününde son olarak konuşan Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ "Afyonkarahisar olarak turizmin, mermerin, tarımın başkentiyiz diyoruz. Tarım olarak da patates ilimizin önde gelen ürünlerindendir. Üretiminde Türkiye genelinde 3. sıradayız. Patates üretiminde marka değerimiz her geçen gün artmaktadır. Bize düşen görev bu marka değerini korumak ve kalıcı hale getirmektir." dedi.