T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ İlimizde Tarım ve Orman Sektör Temsilcileri ile Bir Araya Geldi ve Peş Peşe Müjdelerde Bulundu

Yayın Tarihi : 6.12.2019

Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ' nin katılımıyla İlimizde Tarım ve Orman Sektör toplantısı düzenlendi. Toplantıya Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ, Milletvekilleri Sayın Ali ÖZKAYA, Sayın İsmail GÜNEŞ, Bakan Yardımcımız Sayın Akif ÖZKALDI, Bakanlığımız Genel Müdürleri, İl Müdürümüz Sayın İbrahim ACAR ile İl Protokolü ve Tarım Orman sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ''Afyonkarahisar'ı bir destan şehri olarak hatırladığını söyleyerek "Termalin, mermerin ve zaferlerin şehri Afyonkarahisar'da, çalışkan, gayretli ve girişimci insanların kenti Afyon'da sizlerle birlikte olmaktan dolayı son derece memnun ve mutluyum.  Sizlere hemşehrim diyorum çünkü Ege'ye geldim. Ege'nin bir başı İzmir, bir başı Afyon. Biz de bizim diyarlara Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarıyla geldik. Afyon milli mücadelenin şehri, kurtuluşun ve kuruluşun şehridir. Ben Afyon'u çocukluğumun derinliklerinde bir destan şehri olarak hatırlarım. Bugün karşımda duran hazirun bundan 30-40 yıl öncesini çok iyi hatırlar diye düşünüyorum. O zaman geceleri evlerimizde karanlıkta otururduk. Suya ulaşmanın nimet sayıldığı büyük şehirlerimiz vardı. Ekmeğe, yağa, yakacağa ulaşmak ne büyük lütuftu hatırlarsınız. O zamanın Türkiye'sinde Afyonkarahisar'ın destanlarını ben yine elektriksiz gecelerde dinlemiştim. İşte ta o zamanlar zihnime destan şehri olarak kazınmış Afyon'u, bugün marka şehir olarak görmekten dolayı büyük bir heyecan ve mutluluk duydum. Afyon bugün Türkiye'nin nereden nerelere geldiğinin öz bir ifadesidir

Afyonkarahisar; etiyle, sütüyle, yünüyle, vişnesiyle, kirazıyla, arpasıyla, haşhaşıyla, maden suyuyla, tavukçuluğuyla, yumurtacılığıyla marka bir şehir olduğunu her fırsatta hissettiren özel bir kenttir diyen Bakan Bekir Pakdemirli: "O güzel Afyon türküsünde "Ver elini karlı dağlar aşalım" diyor. Bizler hamd olsun 17 yıldır el ele verip nice karlı dağları, nice bitip tükenmez gibi gözüken bayırları aştık, biz ihya edelim, taş üstüne taş koyalım dedik. Afyon'da büyük Türkiye, güçlü Türkiye yolunda bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Biz Afyon'dan razıyız, Allah'ta sizlerden razı olsun. Geçtiğimiz günlerde 4 aylık bir maratonun ardından Tarım ve Orman Şurasını düzenleyerek, siz sektör temsilcilerimizin değerli fikirlerine müracaat ettik. Afyon'dan da çok kıymetli katkılar geldi. O fikir sahiplerinin şahsında tüm Afyonkarahisarlılara teşekkür ediyorum. Çıkan sonuçlarla ilgili yol haritamızı belirleme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bu yol haritası 5 yıllık plan ve 25 yıla ışık tutacak şekilde hazırlanıyor olacak. İnşallah geleceği de birlikte yazıyor olacağız" ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisarlı çiftçilerimize, son 17 yılda, 1,8 Milyar TL tarımsal destek verildiğini belirterek, ''Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programları ile de toplam 789 projeyi destekledik, hayalleri gerçekleştirdik, umut olduk ve 5 bin kişiye de istihdam sağlamış olduk'' diye konuştu.

Bizim işimiz gücümüz toprak diyen Bakan Pakdemirli bu kapsamda, Afyon'da 5 tarımsal ovanın "Tarımsal Sit" alanı ilan edilerek, koruma altına alındığını ve böylece tarımsal ovalara tek bir çivi dahi çaktırılmayacağını ifade etti.

Afyon'a verilen destekler ve yapılan çalışmalar neticesinde; 17 yılda bitkisel üretim değerinin 5 kat, hayvansal üretim değerinin de 8,6 kat artırıldığını belirten Bakan Pakdemirli, ''Afyonkarahisar'ın, ülkemizin tarım ve hayvancılığına katkısı büyük! Tabii şu da bir hakikat; Mesela; "hayvancılık" ülkemizin pek çok yerinde yapılır. Fakat Afyonkarahisarlılar, hayvancılığa değer katmayı bilir. İşte bunun en önemli örneklerinden biri de; Afyon'un "yumurtacı tavuk üretimi" nde 1. Sırada olmasıdır! Yine Afyon; haşhaş ve vişne üretiminde 1. sırada, bezelye üretiminde 2. sırada ve patates üretiminde ise 3.sıradadır'' dedi.

Afyon'un, Türkiye'nin 3. Gastronomi Şehri olarak tescillendiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli, bu noktada da gastronomi turizminin yıllık 150 milyar dolarlık ekonomiye sahip olduğunu vurgulayarak, markalaşma anlamında ''Markanız, Sizin İmzanızdır! Emeğinizin Ederi İçin Markalaşın!'' sözleri ile çağrıda bulundu.

Afyon'un ihracatta da önemli bir başarı yakaladığını belirten Bakan Pakdemirli, ''Afyon'da, son 17 yılda, tarımsal ihracatı 55 kat artırarak, 123,4 Milyon Dolar seviyesine çıkarttık! Afyon, bugün başta Almanya, Hollanda, İsrail, İngiltere, Rusya ve Çin olmak üzere; 50 farklı ülkeye, tarımsal ürün ihracatı yapan bir şehir konumuna geldi! Yani Afyon, Avrupa'dan Çin'e kadar ihracat yapan bir şehirdir! Biz de Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmak adına; 2020 yılı bütçesinin %54,5'ini tarımsal desteklere ayırdık. Böylece, 2020 yılında, bir önceki yıla göre %36,7 artışlık tarımsal destekle en yüksek artışı sağlamış olacağız'' dedi.

Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ilimize peş peşe müjdeler de verdi. ''İnşallah Afyon'a çok yakında likit yumurta ve yumurta tozu üretim tesisi kuruyoruz! ŞİMDİDEN HAYIRLI, UĞURLU OLSUN! 2. Müjde! Afyonkarahisar'da Tarıma Dayalı Jeotermal Enerji İle Isıtmalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için gerekli talimatları verdim. İnşallah yapacağımız bu seralarda, dekarda 55-60 ton ürün alacaksınız. Örneğin 1.000 dekara sera kurduğumuzda, yılda 55-60 milyon kg domates elde edeceğiz ve 1.200 vatandaşımız iş ve aş sahibi olacak. Ve 3. Müjde! Afyonkarahisar'da Tarıma Dayalı İhtisas (Mandacılık) Organize Sanayi Bölgesi kurulması için gerekli talimatı verdim. Bu Organize Sanayi Bölgesi'nde; Süt Entegre Tesisi, Et Entegre Tesisi, Yem Fabrikası, Biyogaz Tesisi, AR-GE merkezi, Fuar ve Festivallerin yapılacağı bir merkez de yer alacak''

Sadece bunlar da değil. Afyon'a eli boş gelmedik diyen Bakan Pakdemirli müjdeleri peş peşe sıralamaya devam etti. ''Tarım Kredi Kooperatiflerimiz aracılığıyla, önümüzdeki haftadan itibaren, iki Tarım Kredi Kooperatif Marketini hizmete alıyoruz. İnşallah 2020 yılı içerisinde de 3 marketi daha Afyonumuza kazandırmış olacağız! Sülümenli Kasabasında 5 bin baş hayvan kapasiteli işletmemizi, 2020 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçirmiş olacağız.

2019-2020 tarım sezonu için 127.900 dekar haşhaş ekim kotası verdiği belirterek "Biz; Afyonkarahisar'a dün hizmet ettik, bugün de hizmet ediyoruz, yarın da hizmet etmeye devam edeceğiz. Meşhur bir söz vardır: Masada değilseniz menüdesinizdir. Yani söz sahibi olamazsanız, herkes sizin adınıza söz alır. İşte Afyon, uluslararası arenada boy göstererek sözü kimseye bırakmıyor ve göğsümüzü kabartıyor. Çünkü, küresel rekabetin kızıştığı günümüz dünyasında Afyon, üzerine düşeni yapıyor. Çünkü Afyon, ürettiğine katma değer katmayı biliyor. Bu vesileyle ben; şahsım ve Bakanlığım olarak, bir kez daha Afyonkarahisar'a, siz değerli hemşerilerime, kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olun, var olun! Allah'a emanet olun" ifadelerini kullandı.

Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin konuşmasının ardından sektör temsilcilerinin soru ve taleplerini dinledi.