T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ İlimize Müjdeler İle Geldi

Yayın Tarihi : 7.12.2019

Afyonkarahisar; etiyle, sütüyle, yünüyle, vişnesiyle, kirazıyla, arpasıyla, haşhaşıyla, maden suyuyla, tavukçuluğuyla, yumurtacılığıyla marka bir şehir olduğunu olduğunu belirten Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ; ''Afyon'da, son 17 yılda, tarımsal ihracatı 55 kat artırarak, 123,4 Milyon Dolar seviyesine çıkarttık! Afyon, bugün başta Almanya, Hollanda, İsrail, İngiltere, Rusya ve Çin olmak üzere; 50 farklı ülkeye, tarımsal ürün ihracatı yapan bir şehir konumuna geldi! Yani Afyon, Avrupa'dan Çin'e kadar ihracat yapan bir şehirdir! Biz de Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmak adına; 2020 yılı bütçesinin %54,5'ini tarımsal desteklere ayırdık. Böylece, 2020 yılında, bir önceki yıla göre %36,7 artışlık tarımsal destekle en yüksek artışı sağlamış olacağız'' dedi.

Sayın Bakanımızın İlimiz için vermiş olduğu müjdeler sırasıyla:

1. Müjde: Afyonkarahisar'a çok yakında likit yumurta ve yumurta tozu üretim tesisi kuruyoruz.

2. Müjde: Afyonkarahisar'da Tarıma Dayalı Jeotermal Enerji İle Isıtmalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için gerekli talimatları verdim. İnşallah yapacağımız bu seralarda, dekarda 55-60 ton ürün alacaksınız. Örneğin 1.000 dekara sera kurduğumuzda, yılda 55-60 milyon kg domates elde edeceğiz ve 1.200 vatandaşımız iş ve aş sahibi olacak.

3. Müjde: Afyonkarahisar'da Tarıma Dayalı İhtisas (Mandacılık) Organize Sanayi Bölgesi kurulması için gerekli talimatı verdim. Bu Organize Sanayi Bölgesi'nde; Süt Entegre Tesisi, Et Entegre Tesisi, Yem Fabrikası, Biyogaz Tesisi, AR-GE merkezi, Fuar ve Festivallerin yapılacağı bir merkez de yer alacak.

4. Müjde: Tarım Kredi Kooperatiflerimiz aracılığıyla, önümüzdeki haftadan itibaren, iki Tarım Kredi Kooperatif Marketini hizmete alıyoruz. İnşallah 2020 yılı içerisinde de 3 marketi daha Afyonumuza kazandırmış olacağız.

5. Müjde: Sülümenli Kasabasında 5 bin baş hayvan kapasiteli işletmemizi, 2020 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçirmiş olacağız.

6. Müjde:Dinar İlçesine yıllık 500 ton kapasiteli ve 50 kişinin çalışacağı AB ülkelerine ihracat yapacak balık işletme fabrikası Nisan ayında faaliyete girecektir.

7. Müjde: Afyonkarahisar İl Gıda Kontrol Laboratuvarının yeni hizmet binasını 2020 yılında tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bolvadin İlçesi hizmet binasını yatırım programına aldık; 2020 yılında yılı içinde ödenek imkanları doğrultusunda inşallah tamamlamış olacağız.

8. Müjde: Çay Barajında 2020 yılında su tutulmaya başlanacak. İlkbaharın başlangıcında su tutmaya başlayacağız. Bu sene bozkırı Çay ilçesi ve köylerine ait 18.500 dekar tarım arazisi sulanacak ve bu bölgede 7 milyon 530 bin metreküp içme suyu sağlanacak. Ekonomiye katkısı yıllık 20 milyon lira. Baraj inşaatları tamamlanan Sinanpaşa, Elvanpaşa, Başmakçı, Çığrı sulamalarını da 2020 yılı başında ihale ediyor olacağız.

9. Müjde: Evsel atık suyunu arıtarak sulama da kullanacağız. İleri derecede arıtılmış evrensel atık sularla da Eber Gölü'nü de besleyeceğiz

10. Müjde: Türkiye'de ilk defa Çay ve Çobanlar sulama alanındaki pilot sahalarda tarlaların başına kadar sulama sularını da getiriyoruz.

11. Müjde:2020 yılında; 3 milyon adet fidan üretecek, 3,3 milyon adet fidanı da toprakla buluşturacağız.

12. Müjde: 500 dekar alanda 1 adet bal ormanı tesis edeceğiz.

13. Müjde:Orman köylerinde yaşayan 100 ailemize, 2,5 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız.

14. Müjde: Vatandaşlarımızın ek gelir elde etmesi gayesiyle 10 köyde gelir getirici tür fidanları dikeceğiz. Ve bu fidanları, 49 yıllığına köylülerimizin istifadesine sunacağız.

15. Müjde: Fethibey Tıbbı Aromatik Bitki Bahçesi olarak, 40 dekar alanda, 30 bin adet lavanta fidanı ve gelir getirici badem fidanı dikeceğiz.

16. Müjde: Sandıklı ilçemize bir adet Doğal Soğuk Hava Deposu kazandırdık. Şimdi de Şuhut ve Dinar ilçelerimizde, toplam proje maliyeti 3 Milyon Lira olan Doğal Soğuk Hava Depolarını da, 2020 yılında tamamlayarak hizmete alacağız.

17. Müjde: Yine ORKÖY programı kapsamında; Kulak Köyünde, tamamı AB destekli 150 Bin Dolar hibe ile 100 KW üretim gücüne sahip güneş enerjisi sistemini kurduk. Böylece köylümüz, elektriği ücretsiz olarak kullanacak.

18. Müjde:Ayrıca sosyal ağaçlandırma projelerimiz kapsamında; yerleşim yerlerimizde, toplam 9.000 adet fidanı da önümüzdeki yıl içerisinde toprakla buluşturmuş olacağız.

Ayrıca 2019-2020 tarım sezonu için 127.900 dekar haşhaş ekim kotası verdiği belirterek "Biz; Afyonkarahisar'a dün hizmet ettik, bugün de hizmet ediyoruz, yarın da hizmet etmeye devam edeceğiz. Meşhur bir söz vardır: Masada değilseniz menüdesinizdir. Yani söz sahibi olamazsanız, herkes sizin adınıza söz alır. İşte Afyon, uluslararası arenada boy göstererek sözü kimseye bırakmıyor ve göğsümüzü kabartıyor. Çünkü, küresel rekabetin kızıştığı günümüz dünyasında Afyon, üzerine düşeni yapıyor. Çünkü Afyon, ürettiğine katma değer katmayı biliyor. Bu vesileyle ben; şahsım ve Bakanlığım olarak, bir kez daha Afyonkarahisar'a, siz değerli hemşerilerime, kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olun, var olun! Allah'a emanet olun" ifadelerini kullandı.