T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimiz Bolvadin İlçesi Kemerkaya Köyünde İl Müdürlüğümüzce Balya Makinası ve Yonca Tohumu Dağıtım Programı Düzenlenmiştir

Yayın Tarihi : 28.12.2019

   İlimiz Bolvadin İlçesi Kemerkaya Köyünde İl Müdürlüğümüzce yem bitkileri (yonca) yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması kapsamında yonca tohumu dağıtımı, 3 ipli, haşbaylı balya makinası ve fidan dağıtım programı düzenlenmiştir. Programa Bakan Yardımcımız Sayın Akif ÖZKALDI, İl Müdürümüz İbrahim ACAR, TKDK İl Koordinatörü Zülgari ÖZDEMİR, Milli Parklar ve Orman Bölge Müdürleri, Daire Müdürleri, Kemerkaya Muhtarı ve çiftçiler katıldı.

   Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI, yaptığı konuşmada tarımsal yatırımları yerinde görmek ve çiftçilerle biraraya gelmekten çok mutlu olduklarını ifade ederek Bakanlık olarak Afyonkarahisar'a yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yeni sulama alanlarının açılması ile birlikte sulu alanlarda yetiştiriciliği yapılabilen alternatif ürünlerin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması hem birim alandan çiftçinin elde ettiği gelir artacak hem de kaba yem maliyetlerini azaltılması ile ülke ekonomisine katkı sağlayacağını ifade etti. Daha sonra tören kapsamında alımı gerçekleştirilen yonca tohumu ve balya makinasının sertifikasını Kemerkaya Köy Muhtarı Osman ÖDEMİŞ' e vererek hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum dedi.

   İl Müdürümüz İbrahim ACAR ise yaptığı konuşmada; İlimiz tarım ve hayvancılık yönünden önemli bir konuma sahip olduğundan dolayı özellikle hayvancılık üretiminde yonca kaba yem ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir yem bitkisidir. Bu proje ile hayvancılık ve tarım ürünleri yetiştiriciliği yapan yetiştiricilerimizin kaba yem maliyetlerini azaltılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda İlimiz, Bolvadin İlçesi, Kemerkaya Köyünde 2.500 kg tohum (500 da) ve 1 adet yonca/sap balya makinesi alımı yapılmıştır. Toplam proje tutarı 161.000 TL'dir. Bu projeyle çiftçilerimize yonca tohumu dağıtımı yapılarak hasat zamanında da balya makinası ile yoncayı balya olarak değerlendirme imkanı sağlanacak olup, bu sayede çiftçilerimizin üretim maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlanmış olacaktır dedi.

   Program fidan dikimiyle birlikte çiftçilerimize yonca tohumu ve fidan dağıtımıyla sona erdi.