T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Afyonkarahisar'da 6 günde 1.124 gıda denetimi gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 26.2.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca  "Ürün Bazlı Denetim Seferberliği"  kapsamında İlimizde 1.124 denetim gerçekleştirildi.

 ''Bakanımız  Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatları gereği 81 il ile eşzamanlı olarak 17 Şubat 2020 tarihinde İlimiz ve tüm ilçelerimizde başlayan ve 6 gün süren "Ürün Bazlı Denetim Seferberliği" kapsamında 1.124 işletme denetimden geçti. Türkiye genelinde başlatılan  "Ürün Bazlı Denetim Seferberliği"  kapsamında İl Müdürlüğümüzde görevli 73 personelden oluşan 23 gıda denetim ekibi il genelinde halkın daha güvenli ve sağlıklı gıda tüketimini temin etmek için büyük bir özveri ile gıda denetimleri gerçekleştirmiştir.

İl Müdürümüz İbrahim ACAR, sahada güvenli gıda arzı için "Ürün Bazlı Denetim Seferberliği" ne bizzat katıldığını belirterek, gıda kontrol görevlilerimiz tarafından 6 günlük seferberlik süresi içinde, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, ekmek ve unlu mamul üreten işletmeler, kasap şarküteri, bakkal ve marketler, okul kantinleri ve yemekhaneler, restoranlar ve takviye edici gıda işletmelerine yönelik, toplam 1.124 adet resmi kontrol gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde ürün güvenliği ve güvenilir gıda arzına yönelik; genel temizlik, personel hijyeni, kaliteli gıda malzemesi kullanımı, ürünlerin muhafaza koşulları, ürünlerin son kullanma tarihi, işletme kayıt belgesi, haşere ve kemirgenlerle mücadele, hijyen eğitimi belgesi varlığı gibi konular denetim ekiplerince kontroller gerçekleştirilmiştir. Yapılan denetimler sonucunda 44 işletmede olumsuzluk tespit edilmiş olup gerekli cezai yaptırımları uygulanacaktır.