T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Küçükbaş Hayvancılığın Geliştirilmesi İçin Hazırlanan Projenin Protokolü İmzalandı

Yayın Tarihi : 17.12.2020

                  İlimizde Küçükbaş Hayvancılığın Geliştirilmesi İçin Hazırlanan Projenin Protokolü İmzalandı

 

   İlimiz genelinde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için hayata geçirilen "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" projesi kapsamında Valimiz Sayın Gökmen Çiçek başkanlığında Valiliğimiz ile  Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

   Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen ÇİÇEK; Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde Türkiye genelinde 8. Sırada olan Afyonkarahisar'ı bu proje ile 5. Sıraya taşımayı hedefliyoruz. "Afyonkarahisar'ı küçükbaş hayvancılığın merkezi haline getirmek istiyoruz.  Hocalar ve Evciler ilçesinde pilot ilçe olarak projeyi başlatıyoruz. Bölgesel kalkınmaya büyük katkısı olduğunu düşündüğümüz böyle bir projeyi hayata geçirdikleri için Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın beye çok teşekkür ediyorum. Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle hayata geçirilen proje, birçok ilde başarılı bir şekilde uygulanıyor. Afyonkarahisar'da da projeyi başarılı bir şekilde uygulayacağımıza inanıyorum. Afyonkarahisar küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde Türkiye genelinde 8. Sırada. Biz bu proje ile 5. sıraya yükselme hedefindeyiz. Kararlıyız. Projeyi sonuna kadar takip edeceğiz" dedi.

   Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Müdürümüz İbrahim ACAR; '' Evciler ve Hocalar ilçelerimizdeki yetiştiricilerimizin devletin sunduğu bu imkanlardan faydalanabileceğini belirtip 18 ay vadeli işletme kredisi kullanabileceklerini; yatırım kredisi olarak da damızlık küçükbaş hayvan alımının finansmanı amacıyla 84 ay vadeli kredi kullanabileceklerini ifade etti.

   Asıl hedefimiz bu iki ilçemizde hayvan varlığını %15 artırılmasıdır. Bu proje pilot olarak seçilen Evciler ve Hocalar ilçelerimizde başarılı olduğu takdirde diğer ilçelerimizde de uygulamaya geçecektir. Böylelikle Bakanlığımızın ülkemiz genelinde küçükbaş hayvancılığını artırılması hedefine katkı sağlanmış olacaktır.

    Yapılan protokol çerçevesinde ilimizdeki hayvan sayısının artacağını, bu gibi projeler ile ülke genelindeki küçükbaş hayvan sayısının artırılarak ülkemizin kırmızı et ihtiyacının karşılanabileceğini söyleyen İl Müdürümüz İbrahim ACAR Protokolün İlimiz çiftçisine hayırlı olmasını diledi