T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Sucuk Üretimi Her Geçen Yıl Artmaktadır

Yayın Tarihi : 7.1.2021

    Türkiye'de sucuk üretiminde son yıllarda liderliği elinden bırakmayan İlimiz modern et ve et ürünleri tesisleriyle, pandemi süreciyle birlikte 2020 yılında yaklaşık 20 bin ton üretim gerçekleştirileceği tahmin edilmektedir.

    Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Müdürümüz İbrahim Acar:  ''Türkiye'deki toplam sucuk üretiminde de birinci sıradayız. 2019'daki sucuk üretimimiz 15 bin ton civarında gerçekleşmiş durumda. Pandemi süreciyle 2020 yılı rakamlarımız tam kesinleşmemekle birlikte sucuk üretimimizin 20 bin tona yaklaştığını görüyoruz.

    Türk Marka ve Paten Kurumu'ndan 2005 yılında coğrafi işaret tescili alan 'Afyon Sucuğu' ile ışıl işlem görmüş geleneksel kangal ve parmak sucuk üretimi, kentteki 70 modern et ve et ürünleri tesislerinde İslami usullere göre kesimi yapılan hayvanlardan temiz ve hijyenik şartlarda üretilmektedir.

    İl Müdürümüz İbrahim ACAR, Afyonkarahisar denilince ilk akla gelen ürünlerin başında sucuk geldiğini ve kentin de önemli yöresel kültürünü yansıttığını söyledi.

    Lezzetiyle damak tadına hitap eden coğrafi işaret tescilli "Afyon Sucuğu" nun da olduğunu dile getiren, İl Müdürümüz İbrahim ACAR, şöyle konuştu: Türkiye'deki 1114 et ve et ürünleri işletmesinin 70'i Afyonkarahisar'da bulunuyor. Şehrimizdeki işletme sayısı itibariyle de İstanbul, Bursa ve Ankara'dan sonra dördüncü sırada yer alıyoruz. Bu modern tesislerimizde sucuk üretimi yapan firma sayımız da çok yüksek. Türkiye'deki toplam sucuk üretiminde de birinci sıradayız. 2019'daki sucuk üretimimiz 15 bin ton civarında gerçekleşmiş durumda. Pandemi süreciyle 2020 yılı rakamlarımız tam kesinleşmemekle birlikte sucuk üretimimizin 20 bin tona yaklaştığını görüyoruz."

    Hijyenik şartlarda Türkiye'nin en kaliteli sucuklarının Afyonkarahisar'da üretilmektedir. Ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan sektörün üretimini yaptığı sucukların büyük kısmının iç piyasada tüketildiğini bir kısmının da Ortadoğu Ülkelerine ihraç edildiğini vurguladı.

    Sucuk üretimimizde akla gelmemizin nedeni kalite standartlarımızdır. İlimizde hijyenik şartlarda üretimi yapılan sucukların ülke genelindeki zincir marketlerde satışının yapılmaktadır'' dedi.