T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürlüğümüzde Tohum Dağıtım Töreni Düzenlendi

Yayın Tarihi : 12.4.2021

​    İl Müdürlüğümüzde Tohum Dağıtım Töreni Düzenlendi. Düzenlenen törene Afyonkarahisar Milletvekillerimiz Ali ÖZKAYA ve İbrahim YURDUNUSEVEN, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet HASDEMİR, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Uğur ERDEM, İl Müdürümüz İbrahim ACAR, Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Müdürü Serhat ÖZÜBEK, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat TOY, Ziraat odası Başkanı Ahmet ÇANKAYA, 17 İlçe Müdürümüz ve çiftçilerimizin katılımlarıyla tohum dağıtım töreni düzenlendi.

    Düzenlenen tohum dağıtım töreninde İl Müdürümüz İbrahim ACAR;

    ''Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz olarak Afyonkarahisar çiftçisine Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında; 2020 yılında ilimizde 5.000 dekar alanda sertifikalı yağlık ayçiçeği, 3000 dekar alanda da kuru fasulye tohumu dağıtılarak ekimi yapılmıştır. 2021 yılında ise Tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi kapsamında %75 Bakanlığımız hibeli %25 çiftçi katkılı tohum, fide ve fidanların çiftçilerimize dağıtımı yapılmıştır.

    Dağıtılan hibe destekli tohum fide ve fidanlar ile sertifikalı tohum kullanımını artırmak ve dolayısıyla verim artışı sağlamak, nadas alanlarının daraltılması, kaba yem ihtiyacının karşılanması, atıl tarım arazilerinin tarıma kazandırılması, İlimizde başta şeker pancarı ve patates olmak üzere mevcut tarım ürünlerindeki münavebe sisteminin yaygınlaştırılması, münavebe sistemine alternatif ürün oluşturulması, ketencik ve pelemir ekim alanını artırarak ülkemiz biodizel üretimi için hammadde oluşturulması, sözleşmeli üretime teşvikin artırılması, yağ üretiminin artırılması ve yaşlanan kapama kiraz bahçelerinin gençleştirilerek ihracata uygun ürün yetiştirilmesi hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

    Bu amaç doğrultusunda;

23.700 dekar alana ekilmek üzere sertifikalı Yağlık Ayçiçeği tohumu

700 dekar alana ekilmek üzere Susam tohumu

500 dekar alana ekilmek üzere Yeşil Mercimek tohumu

3.500 dekar alana ekilmek üzere Çavdar tohumu

3.500 dekar alana ekilmek üzere  Macar fiği tohumu

3.000 dekar alana ekilmek üzere  Karma yem bitkisi tohumu

1.025 dekar alana ekilmek üzere Kimyon tohumu

500 dekar alana ekilmek üzere Ketencik tohumu

140 dekar alana ekilmek üzere Pelemir tohumu

540 dekar alana ekilmek üzere Soya fasulyesi tohumu

500 dekar alana dikilmek üzere Kiraz fidanı

 10 dekarlık  Ekinezya fidesi  dağıtımı yapıldı.

    Bakanlığımız dağıtılan tohumların %75'ini destekleyerek üreticilerimize yaklaşık 3 milyon TL hibe desteği sağlanacaktır. Dağıtılan tohum ve fidelerimizin bazıları için sözleşmeli üretim modeli izlenerek sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılması hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

   Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz her zaman olduğu gibi bu zor günlerde çiftçimizin yanında olmaya devam edecek. Üretimi teşvik amacıyla çiftçilerimize mümkün olan maddi ve manevi her türlü imkan sağlanacaktır'' dedi.