T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Kız Kardeşim Projesi Programı Düzenledi

Yayın Tarihi : 7.10.2021

    Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin Işıkgece'nin katılımıyla gerçekleştirilen programa Valimiz Gökmen Çiçek, İlimiz Milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Mehmet Ergün, İl Müdürümüz İbrahim Acar, ilimiz protokolü ve  kadın üreticilerimiz katıldı.

    Programda Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca kadın çiftçilere yönelik yürütülen faaliyetler ile kız kardeşim programının gerçekleştirildiği illerin de görüntülerinin yer aldığı sinevizyona yer verildikten sonra İl Müdürümüz İbrahim Acar açılış konuşması yaparak daha sonra, İlimizde tarımsal üretimde başarılarıyla öne çıkan kadın üretici Dilek Kutlu'nun  İlham Veren Kadın Konuşması ardından protokol üyelerinin konuşmaları ile devam edildi.

    Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece program kapsamında yaptığı konuşmada, "Farklılaştığımız sürece ayakta kalabiliriz. Herkesin yaptığı ürünleri yaparsak fiyat savaşlarında kaybediyoruz. O nedenle farklılaşma, müşteri çözümü, müşterinin işine yarayan konulara kafamızı yoruyor ve çalışıyor olmamız gerekiyor. İşte bu konularda da vizyon katmak amacıyla danışmanlarımız devrede olacak" dedi.

    Bakan Yardımcısı Işıkgece'den sonra konuşma yapan Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Ergün sözlerine şöyle devam etti: "Kırsaldaki kadınlarımızı yaşadıkları bölgelerdeki örnek tarımsal yayım projelerine dâhil ederek öne çıkmaları için gerektiğinde ilgili kurum/kuruluşlar, üretici birlikleri ve sivil toplum kuruluşları iş birliği ile eğitim ve yayım hizmetleri vermekte, çeşitli projelerle onlara destek sağlamaktayız. Bunlardan birisi de Kız Kardeşim Projesi, dedi.

    Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve kadın üreticilerle hatıra fotoğrafı çekilerek, İl Müdürlüğümüzce hazırlanan Kadın Kopperatiflerine yönelik stantlar gezilerek bilgiler alındı.

    Daha sonra İl/İlçelerimizde Sayın Valimiz Gökmen ÇİÇEK'in öncülüğünde  kurulan  Kadın Kültür Evi kooperatiflerinin üretmiş oldukları ürünleri, sonra sırasıyla domates üretim serasını, patates tarlasını, patates depolama alanını, akdi polen işleme tesisini, et ve et ürünleri işleme tesisini, şekerli mamullerinin üretim tesislerinde bir dizi incelemelerde bulundu.